
Neljapäeval käisime oma esimese tiiru
koolis, kus Kai õppima hakkab. Kõik, kellega kokku puutusime, olid väga abivalmid ja sõbralikud. Naisterahvas, kes meie paberid täitis ja kooli territooriumil ringi juhatas, oli tohutult energiline ja soe inimene.
Siinne koolisüsteem on meie omast vägagi erinev. Püüan siia kirja panna selle, mida on mulle rääkinud siinne pereema ja mida olen siit-sealt (ka koolist muidugi) kokku nokkinud.
Esiteks ei ole siin mitte üks suur koolimaja, vaid on palju eraldi maju suurel territooriumil. Lisaks välibassein (talve puhuks on üks sees ka), tenniseväljak, kriketiplats, tavaline staadion, 2 jalgpalliväljakut, korvpalliväljakud, pesapalliväljakud ja võrkpalliväljakud. Päris suur territoorium, mis on ääristatud suurte roheliste parkidega.
Eraldi majad on siin peamiselt sellel eesmärgil, et siis ei saa suuremad väiksemaid näiteks kiusata. Samuti ei lasta erinevas vanuses lapsi vahetundide ajal üksteisega kokku, erinevad vanused mängivadki erinevatel platsidel.
Peamine erinevus on kõigepealt aastaaegades, siin algab kool hoopis jaanuari lõpus ja kooliaasta lõpeb detsembris.
Erinev on ka see, et lapsed alustavad kooli 5 aastaselt. Kuna Kai on 7 a, siis praegu läheb ta kohe 2. klassi nn. lõpetama ja jaanuari lõpust siis 3. klassi.
Õpivad nad seal inglise keelt, matemaatikat, teadust, ühiskonnaõpetust, lugemist, terviseõpetust. Lisaks spordivad (kuidas täpselt, seda näen hiljem ise), tegelevad muusikaga ja kunstiga, õpivad arvutit. Need on siis ained, mida õpitakse 1-3 klassini, sealt edasi lisandub veel mõningaid aineid.
Koolis kantakse koolivormi. Seda saab ka ise valida: kas võtad lühikesed püksid ja pluusi või kleidi. Võib osta ka mõlemad muidugi. Kai valis kleidi, mida siin ülal pildil ka demonstreerib. Kõrval seisab siinne peretütar, kes käib teises koolis ja on pildil oma koolivormi-kleidiga.
Erinev on veel see, et kõikidel õpilastel on tunnid 8.45-2.55, nii et kui samast koolist on vaja 3 last ära tuua (siin on vist kõigil 3 last:D), siis saabki nad ilusti samal ajal koolist kätte. See ei tähenda muidugi, et pisikesed sama palju peavad õppima kui suured, pigem on väiksematel palju rohkem mängulist tegevust.
Ujumine on siin kohustuslik. Koolis on lapsed jagatud 3 rühma: kes üldse ei oska, kes natuke juba oskavad ja kes juba täitsa oskavad. Nii on jälle hea, et oskajad ei saa mitteoskajaid hirmutada ja kiusata. Ma mäletan oma kooliajast, kuidas (algklassis millalgi vist) viidi meid kuskile basseini ujuma, keegi midagi ei õpetanud, lapsed lasti kõik bassu lahti, suured ja väikesed segamini. Suured poisid siis ujusid vee alt ligi ja tõmbasid vee alla või siis hüppasid peaaegu pähe. No ei olnud normaalne :D
Ja veel see on ka, et siin enamus koolides tuleb lastel ise toit kaasa võtta. Kohapeal on võimalik ainult chipse ja sellist jama osta. Ja toidupause on 2.
Mingi mõistliku tasu eest on võimalik jätta laps ka nn. pikapäevarühma. Väidetavalt seal siis lapsega mängitakse ja meisterdatakse jne.
See on siis teooria. Esmaspäevast läheb Kai kooli, siis paistab kuidas asjad tegelikult käivad :D